Polsko-Ukraińska - strona_zs_czerwinsk

Idź do spisu treści

Menu główne

Polsko-Ukraińska

O SZKOLE > Współpraca zagraniczna > Polsko-Ukraińska


Młodzież ukraińska w Polsce


     Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nawiązał współpracę ze szkołami w Melitopolu i na Jałcie. Przyjaźń polsko-ukraińska rozpoczęła się od przyjazdu grupy młodzieży z tamtejszych szkół do Czerwińska we wrześniu 2011 rok. Nasi przyjaciele w trakcie tygodniowego pobytu mieli okazję zwiedzić Włocławek, Strzelno, Gniezno, uczestniczyć w pikniku archeologicznym w Biskupinie, zwiedzić uzdrowisko w Ciechocinku, Toruń, skansen w Siepcu oraz Warszawę.

Młodzież polska i ukraińska w Biskupinie

Przy pomniku Bolesława Chrobrego


     
Szczególne wrażenie zrobiły na naszych gościach wycieczki do Torunia i do Warszawy. Byli zachwyceni historią i architekturą Torunia oraz przeszłością i teraźniejszością Warszawy.


     W każdej wycieczce gością towarzyszyła nasza młodzież co sprzyjało integracji pięknie ukoronowanej podczas wieczorku pożegnalnego i wspólnej dyskoteki.
Warto dodać, że Ukraińcy byli bardziej otwarci na kontakty z rówieśnikami chociaż większość z nich była sporo młodsza od naszej młodzieży.

     Frajdą były też wspólne lekcje a zwłaszcza matematyka i języki obce. Podczas wieczorku pożegnalnego opiekunowie i uczniowie z Ukrainy zostali obdarowani prezentami od powiatu, gminy i Polskiej Organizacji Turystycznej. Najbardziej cieszy fakt niezwykle ciepłej atmosfery, którą udało się stworzyć młodzieży polskiej i ukraińskiej w czym niebagatelną rolę odgrywały wspólne słowiańskie korzenie i w związku z tym łatwość komunikacji językowej.


Grupa młodzieży polskiej na Ukrainie


     Na początku tegorocznej wymiany uczniowie ZS im. Królowej Jadwigii wraz dyrektorem Dariuszem Umięckim oraz nauczycielami Iloną Krawczyk i Dorotą Kłoszewską mieli okazję zwiedzić urokliwe zakątki Ukrainy takie jak wyspa Chortyca, słynna zapora wodna. Była również relaksująca kąpiel w Morzu Azowskim oraz rejs po Dnieprze wokół Chortycy, gdzie mieściła się Sicz Zaporowska - siedziba Kozaków i Bohdana Chmielnickiego.

Lampiony Marzeń

     W połowie pobytu grupa ruszyła na Jałtę gdzie przywitał ich sztorm, jednak i to nie przeszkodziło w eksplorowaniu Krymu i jego zabytków. Krym i zapierające dech widoki zachwyciły młodzież.

Widok na Jaskółcze Gniazdo

Młodzież z nauczycielami przed Pałacem Lewantyński

Pałac w Ałupce

     Żal było ruszać w drogę powrotną... Pomimo męczącej podróży pociągiem i autokarem uczniowie wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, z pięknymi wspomnieniami.

Wybrzeże przy pałacu w Ałupce

Jedyny katolicki kościół w Jałcie

    Na początku bieżącego roku szkolnego (7-15 września 2012) udało się zorganizować rewizytę polskiej młodzieży na ukraińskiej ziemi. Koordynatorem wymiany była Pani Ilona Krawczyk - nauczycielka języka angielskiego, która nawiązała kontakt z jedną z nauczycielek z Melitopolu.

Widok na Morze Azowskie

     Społeczność szkolna z Melitopolu zgotowała grupie z Czerwińska bardzo ciepłe powitanie, były tańce, śpiewy, wspólne puszczanie Lampionów Marzeń, a na koniec spotkania i łzy. Młodzież bardzo zżyła się ze sobą podczas dwóch dni w Melitopolu.

Dyskotega integracyjna

     Grupa zwiedziła min. Pałac Lewantyński, gdzie odbyła się konferencja Jałtańska Wielkiej Trójki w 1945 roku (w części pałacu są wystawione pamiątki po rodzinie carskiej, której pałac był własnością, a zwłaszcza po rodzinie ostatniego cara Mikołaja II), Zamek Jaskółcze Gniazdo oraz wypoczęła w kurorcie nadmorskim. Jak zawsze spotkanie zakończyło się dyskoteką zorganizowaną przez tamtejszą młodzież.

Okrągły Stół

W tle Góra św. Piotra

Pałac w Ałupce
     
Dyrekcja ZS planuje ponowne przyjęcie przyjaciół z Ukrainy w czerwcu 2013 roku, pragnie również by wymiana dalej rozwijała się tak dynamicznie jak do tej pory. Służy ona nie tylko zwiedzaniu i szlifowaniu języków obcych, ale przede wszystkim kształtowaniu postaw wśród młodzieży oraz burzeniu stereotypów na temat obcych nacji.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego