Dziś - strona_zs_czerwinsk

Idź do spisu treści

Menu główne

Dziś

O SZKOLE > Współpraca zagraniczna > Polsko-Francuska

"Wyprawa do Francji"

W dniach 25 marca – 04 kwietnia 2015 roku odbyła się 12 z kolei tura wymiany młodzieży w trwającej 23 lata współpracy między Zespołem Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą a Liceum Rolnictwa i Ogrodnictwa w Pouille ( region Andegawenia – zachodnia Francja ). Dzięki owej współpracy szkół ponad 1200 uczniów miało możliwość poznać kulturę, historię i współczesność obydwu, tak bliskich sobie, krajów. Postać patronki ZS w Czerwińsku Św. Królowej Jadwigi Andegaweńskiej legła u podstaw tej długotrwałej przyjaźni Czerwińska i Pouille.
Pouille leży na przedmieściach Angers – stolicy Andegawenii ( Anjou ), z którym związana jest historia rodu Królowej Jadwigi.
    Podczas tegorocznej wyprawy do Francji 41-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą zwiedziła: Wrocław, Pragę, Strasburg. Przez dwa dni ( zaledwie ) bawiła w Paryżu.  Paryż – „ruchome święto” jak nazwał go E.Hemingway  zachwycił naszą młodzież: Luwrem, Polami Elizejskimi, kościołem Św. Magdaleny, katedrą Notre Dame, pejzażem miasta roztaczającym się
ze stopni Bazyliki Sacre Caeour, Łukiem Triumfalnym, Ogrodem Luksemburskim, Dzielnicą Łacińską, Montmartrem i Kabaretem Moulin Rouge, Placem Vandome – olśniewającym  bogactwem, no i oczywiście wieżą Eiffla – intrygującą o każdej porze dnia i nocy, a zwłaszcza nocy.
    W sobotnie popołudnie odwiedziliśmy  Wersal - Siedzibę Króla Słońce – Ludwika XIV. Zgodnie z królewskim zamierzeniem Wersal  oszołomił nas salą lustrzaną, kolekcją sztuki  i ogrodami, gdzie trwał festiwal  fontann w rytm barokowej i klasycznej muzyki.
    Przedpołudnie Niedzieli Palmowej  spędziliśmy w magicznej katedrze w Chartres,    powitani tradycyjnym „Szczęść Boże” przez polskiego kapłana celebrującego razem z biskupem liturgię.
    W Pouille czekała na nas przemiła niespodzianka.
Po serdecznym powitaniu gospodarze zabrali nas na spotkanie z historią Polski do Pignerolle pod Angres. W przepięknym pałacyku swoją siedzibę od XI 1935r do VI 1940r. miał prezydent RP na uchodźctwie Władysław Raczkiewicz , o czym informuje zawieszona na frontonie budynku pamiątkowa tablica, podkreślająca w języku francuskim i polskim wkład Polaków w zwycięstwo nad faszyzmem. Obecnie w pałacu mieści się ekspozycja muzeum komunikacji, którą młodzież z zaciekawieniem obejrzała.

W poniedziałkowe przedpołudnie w towarzystwie dyrektora szkoły Pana Dominika Guyot i dziennikarzy największych dzienników departamentu  Maine e Loaire  zwiedziliśmy szkołę oraz gospodarstwo pomocnicze, gdzie uczniowie pod okiem nauczycieli hodują kwiaty, warzywa, sadzonki roślin ozdobnych, a w sadzie jabłka i kiwi. Z jabłek, porzeczek, aronii i brzoskwiń w szkolnej przetwórni produkuje się wyśmienite soki, których mogliśmy skosztować .
    Popołudnie spędziliśmy w Angres, zwiedzając olbrzymi zamek, gniazdo rodu Andegawenów. W zamku przechowywane są 74 arrasy z XIV w. przedstawiające sceny z Apokalipsy Św. Jana. Są one unikatem w skali światowej wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO.
    Niemniejsze wrażenie zrobiły na nas Stare Miasto i położona w jego centrum katedra Św. Maurycego (  jego włócznie Otton III podarował Bolesławowi Chrobremu podczas zjazdu gnieźnieńskiego ).
    Przed wieczorem odbyło się przemiłe spotkanie z uczniami z Pouille, którzy odwiedzili nas w 2014 roku i zamierzają przyjechać w roku 2016. Uczniowie z obydwu szkół bardzo szybko nawiązali ze sobą kontakt w języku angielskim ( czasami pomagała tłumaczka Pani Ewa Szymańska, czasami komórkowe translatory.
Rozmowom i wspólnej zabawie nie było końca.


We wtorek ruszyliśmy na wyprawę w Dolinę Loary, najdłuższej francuskiej rzeki i drugiej co do wielkości po naszej Wiśle dzikiej rzeki Europy. Po raz kolejny poczuliśmy się jak w domu, patrząc na rzeczne rozlewiska, łachy złocistego piasku, kępy porośnięte topolami i wikliną. A nad rzeką piętrzyły się białe zamki: Samur, Chinon. Wapienne skały spoglądały na nas oknami i drzwiami jaskiń troglodytów, wykorzystywanych dzisiaj na mieszkania i piwnice, w których przechowuje się wina.
    Naszym celem było prześliczne Villandry, którego chlubą jest rezonansowy ogród składający się z kilku części: ogrodu przyjemności, warzywnego, wodnego i romantycznego. Ten ostatni przechodzi w naturalny las – teren polowań.
    W drodze powrotnej podziwialiśmy pierwowzór pałacu Królewny Śnieżki oraz elektrownię atomową w Chinon.
    Wtorkowe popołudnie spędziliśmy w Brissac podziwiając miejscowy zamek
( najwyższy w dolinie Loary – 7 kondygnacji ) i zwiedzając gospodarstwo produkujące na powierzchni 120 ha winogrona. Naturalną koleją rzeczy zwiedziliśmy również miejscową wytwórnię win.
    Ciepłą i słoneczną środę spędziliśmy w Bretanii. Na nadatlantyckiej równinie, u stóp średniowiecznego Guerande obejrzeliśmy najstarszą wytwórnię soli ( działającą od 7 tysięcy lat ) pozyskiwanej z morskiej wody siłą morskich przypływów, wiatru, słońca i ludzkiej pracy.
    Atlantyk przywitał nas widowiskowym odpływem. W sennym, o tej porze roku,
Crosic widzieliśmy łodzie, jachty i kutry rybackie osiadłe na piasku jak na obrazach Moneta – zakochanego w bretońskim wybrzeżu. Kilkanaście kilometrów dalej rozbiliśmy obóz na potężnym klifie nieopodal pamiątki z czasów II wojny - potężnego niemieckiego Blokhausu ( bunkra ) wchodzącego w skład umocnień wału atlantyckiego.
    Piknik na klifie z widokiem na rozbijające się o skały   fale, a potem spacer plażą u stóp urwiska i poszarpanych skał na wszystkich wywarł ogromne wrażenie,a kilka godzin później zanurzyliśmy się w głębinach mórz świata w Oceanarium
w Crosic.

W drodze powrotnej wpadliśmy do La Boulle ( drugiego co do popularności po Lazurowym Wybrzeżu ) kurortu francuskiego.
    A potem, by adrenalina znowu napłynęła  do rozleniwionych luksusem i spokojem kurortu żył, urządziliśmy przejażdżkę przez most w Saint Nazar  nad ujściem Loary do Atlantyku. Spojrzenie z lotu ptaka ( najwyższego przęsła mostu ) na największy francuski port i stocznię atlantycką poruszyło, a czasem struchlało najbardziej zatwardziałe serca.
    A wieczorem gospodarze podjęli nas uroczystą kolacją. W swoich przemówieniach dyrektorzy podkreślali niezwykłą wartość, jaką stanowi 23- letnia współpraca szkół w dziele edukacji i zbliżenia młodzieży obydwu krajów.
    Za wyjątkowość przyjęcia, przewyższającą przysłowiową polską gościnność, Panu dyrektorowi Dominikowi  Guyot podziękowali w imieniu całej polskiej grupy: Anna Gmurczyk i Konrad Ambroziak.
    Na znak przyjaźni Francuzi podarowali naszej Szkole drzewko platana, które znalazło honorowe miejsce w naszym szkolnym ogrodzie.
    Zwieńczeniem wieczoru była trwająca do północy dyskoteka.
    W czwartkowe przedpołudnie zwiedziliśmy Nantes. Mogliśmy wówczas zobaczyć potężne machiny, jakby żywcem wyjęte z powieści  Juliusza Vernea.
    Po zakupach w miejscowym markecie wróciliśmy do Pouille, by przygotować się do zawodów sportowych.
    Mecz piłki ręcznej wprawdzie przegraliśmy, ale poziom i postawa naszej drużyny wzbudziła podziw dyrekcji, nauczycieli i młodzieży z Pouille.
Gospodarzom zrewanżowaliśmy się meczem siatkówki, wygrywając 3:0 jak na mistrzów świata przystało.
    Nie byłoby tej wspaniałej walki i tego zwycięstwa bez niezwykłego dopingu grupy kibiców wspomaganych przez naszych Panów kierowców  Andrzeja i Zbigniewa.
    W piątkowy ranek serdecznie żegnani  przez dyrekcję, nauczycieli i młodzież z Pouille ruszyliśmy w drogę do domu przez Belgię i Niemcy. Na krótko zatrzymaliśmy się w Kolonii, by podziwiać tamtejszą katedrę.
    Ojczyzna przywitał nas  2- stopniowym przymrozkiem, ale piękne słońce zapowiadało gorące ramiona rodziców, w które wpadliśmy o godz. 12,50 w Wielką Sobotę.  A potem były Święta i opowieści przy rodzinnym stole….
Więcej zdjęć w zakładce Galeria


 
 23 - lecie współpracy Czerwińsk - Pouille


     W 1991 roku dzięki inicjatywie ówczesnego Wójta Gminy Ryszarda Gortata Ambasada francuska wytypowała do współpracy z gminą Czerwińsk  gminę LES PONTS DE CE w departamencie Loary dawnej Andegawenii. Wybór był nieprzypadkowy. Łączyła je historia rodu Andegawenów, ogrodnicze i sadownicze tradycje obu gmin oraz działalność Towarzystw Salezjańskich.
    Współpraca miała być wielokierunkowa: gospodarcza, samorządowa, kulturalna i oświatowa.
    W ramach tej ostatniej dwie nauczycielki z gminy Czerwińsk: Pani Wiesława Krucz i Pani Anna Maciąga wyjechały na roczny staż językowy
w Uniwersytecie Katolickim Angers.
    Zaplanowano również wymianę młodzieży między Liceum Rolnictwa
i Ogrodnictwa w POUILLE ( dzielnica LES PONTS DE CE ) i Liceum Rolniczym w Czerwińsku nad Wisłą.

  

     W kolejnych latach uczniowie z POUILLE odbywali staż zawodowy w gospodarstwach zaprzyjaźnionych ze szkołą czerwińską rolników: Elżbiety i Wojciecha Kryśkiewicz, Bożeny i Mirosława Miturów, Małgorzaty i Kazimierza Zarzyckich oraz Państwa  Ruszkowskich.
    W dwunastu turach wymiany młodzieży wzięło udział ponad pół tysiąca młodzieży z naszej szkoły i podobna ilość ze szkoły w POUILLE
.

    W tegorocznej wymianie w dniach 24-29.04.2014r. nasi Goście pod opieką Dariusza Umięckiego i Pani Ewy Szymańskiej – tłumaczki i przewodnika warszawskiego zwiedzili: Zakopane, Pieniny, Dębno Podhalańskie, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską, Wieliczkę, Kraków i Warszawę.
Szczególnych przeżyć dostarczyły wizyty w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowie w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II.

    28 kwietnia w Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi odbył się wieczór wspomnień. Jego niezwykłym współgospodarzem był Marck Lancien  który przyjechał do Polski w 1994 roku z pierwszą grupą młodzieży francuskiej. Był też w 1992 roku opiekunem stażu zawodowego obecnych na uroczystości: Roberta Kłosińskiego, Dariusza Malczewskiego, Leszka Zmysłowskiego.
    Goście otrzymali upominki od: Powiatu Płońskiego, Gminy Czerwińsk, „Vistula”-Bank Spółdzielczy w Czerwińsku oraz Polskiej Organizacji Turystycznej dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani Anny Maciągi.
       


    W 1992 roku do Francji wyjechała pierwsza grupa młodzieży na czele z Panią Marią Hanną Sroczyńską. W tym samym roku 5-osobowa grupa stażystów odbyła 8-miesieczną praktykę ogrodniczą we Francji. Byli to: Alina Trzeciak-Wasilewska, Katarzyna Rosiak, Leszek Zmysłowski, Dariusz Malczewski i Robert Kłosiński.
    W 1993 roku do Czerwińska przybyła grupa młodzieży francuskiej pod opieką Marka Lanciena.
  

    
       


     Od początku nowego wieku zmienił się też profil wymiany z zawodowej na kulturalną. Nasi goście z Francji zwiedzali: Kraków, Wieliczkę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Oświęcim, Częstochowę, Sandomierz, Płock, Sierpc, Łąck, Żelazową Wolę, Toruń, Zakopane,
Warszawę, Pieniny, Dębno Podhalańskie i Gdańsk.
    Nasza młodzież zwiedzała: Paryż, Strasburg, Zamki nad Loarą, Angers, Normandię, Bretanię, Chartres.
    Wymianę od lat pomocą finansową wspierają: Powiat płoński, gmina Czerwińsk, „Vistula” Bank Spółdzielczy, Towarzystwo Salezjańskie i Rada Rodziców w Zespole Szkół Czerwińsku nad Wisłą.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego