Dawniej - strona_zs_czerwinsk

Idź do spisu treści

Menu główne

Dawniej

O SZKOLE > Współpraca zagraniczna > Polsko-Francuska

Historia nawiązania współpracy polsko-francuskiej

Dlaczego region Angers?


     Polsko-francuska wymiana młodzieży ma już to długoletnią tradycją. Współpracę z Liceum Ogrodnictwa i Rolnictwa w mieście Pouille (region Angers) Zespół Szkół w Czerwińsku nawiązał w 1992 roku, a przygotowania do pierwszej wymiany młodzieży trwały wcześniej aż dwa lata. Nie bez przyczyny na partnera wymiany młodzieży wybrano wtedy szkołę w Pouille. W tamtych latach obecny Zespół Szkół w Czerwińsku był jeszcze Zasadniczą Szkołą Rolniczą. Poza tym region Angers ma duży związek z historią Polski. Na jego terenie zamieszkiwali członkowie rodu Andegawenów, z którego wywodziła się królowa Jadwiga, a w 1940 roku mieściła się tam siedziba rządu emigracyjnego na czele z gen. Władysławem Sikorskim.


Pierwszy wyjazd młodzieży ZSR do Francji w 1992r.

Zaczęło się w 1992 roku

     Uczniowie liceum w Pouille zajmują się uprawą kwiatów szklarniowych i sadownictwem, do dyspozycji mają także własną przetwórnię soków. W roku 1992 po raz pierwszy pięciu uczniów ze szkoły w Czerwińsku wyjechało na 8-miesięczny staż do Francji. W wymianie uczestniczyły także dwie opiekunki: nauczycielka historii w czerwińskim gimnazjum - Wiesława Krucz i obecnie pracująca w Polskiej Organizacji Turystycznej - Anna Maciąga. Obie panie przez 15 lat aktywnie uczestniczą w wymianie młodzieży. Wiesława Krucz przy każdej wizycie zagranicznych gości pełni funkcje tłumacza. Języka nauczyła się na kursie, podczas wymiany w 1992 roku. Na tegoroczne spotkanie firma, w której pracuje Anna Macząga ufundowała upominki dla gości.


Roczny staż absolwentów i nauczycieli

Rok 1992. Pierwszy wyjazd do Pouille polskiej młodzieży na roczny staż. Na zdjęciu Dyrektor Liceum w Pouille Gilles Ploquin z grupą młodzieży polskiej i francuskiej.

Integracyjne spotkanie stażystów:
L. Zmysłowski, K. Ambroziak, D. Malczewski, Krajewski,
A. Trzeciak.

Na zdjęciu pani Wiesława Krucz (tłumacz polsko-francuski) i Maria Durda wręczają profesorowi Marcowi Lancien przewodnik turystyczny po Polsce.

      Po raz pierwszy w roku 1994 grupa młodzieży, opiekunów stażu i nauczycieli z Francji przyjechała do Czerwińska.

Pierwsza wizyta grupy francuskiej w Polsce zorganizowana przez M. Lnacien

Wymiany, wymiany

     W kolejnych latach polsko-francuskiej wymiany młodzieży miały charakter krajoznawczy. Ich uczestnicy poznawali wzajemnie swoją kulturę i zwyczaje. Przez 15 lat Czerwińsk siedmiokrotnie gościł u siebie francuskich przyjaciół, a wycieczki do Francji szkoła organizowała sześciokrotnie. Każdą wizytę charakteryzowały stałe punkty programu, ale były także nowe atrakcje. - Za każdym razem Francuzi organizują u siebie specyficzne kolacje, na których serwują swoje narodowe przysmaki, nie zawsze smaczne - mówi Monika Piętka, nauczycielka języka polskiego i uczestniczka wymian. Wśród tradycyjnych wycieczek organizowanych dla Polaków są m.in. spacer nocą ulicami Paryża i zwiedzanie francuskich winnic. Francuzi natomiast za stały punkt programu uważają zwiedzanie Krakowa, Oświęcimia, Warszawy i Żelazowej Woli. - Zawsze przypominają o francuskich korzeniach Fryderyka Chopina i jest to dla nich sprawa bezdyskusyjna, aczkolwiek podkreślają, że jego muzyka ma niewątpliwie słowiański charakter - mówi dyrektor szkoły Dariusz Umięcki.


Rejon Angers słynie z uprawy winorośli i produkcji win. Grupa młodzieży z Czerwińska degustuje czerwone francuskie wino.

     W święto Winobrania odbywają się pokazy akrobatyczne. Można również poznać komfort jazdy starym samochodem. Ówczesna pani dyrektor Maria Teresa Durda skorzystała z takiej możliwości.


Maria Teresa Durda i Dorota Walerysiak w ogrodzie botanicznym w Angers. Ładogny klimat francuski umożliwia uprawę unikalnych roślin.


Do tradycji wymian polsko-francuskich należą rozgrywki sportowe. Po meczu piłki ręcznej wykonano pamiątkowe zdjęcie obu drużyn.

Wizyta jubileuszowa      Podczas jubileuszowej wizyty 41-osobowej grupy młodzieży francuskiej szkoła w Czerwińsku przygotowała dla gości specjalny program. Oprócz standardowych miejsc młodzież zwiedziła także Muzeum Powstania Warszawskiego. - Zwiedzanie muzeum zorganizowaliśmy z inicjatywy gości. Francuzi byli wyraźnie wzruszeni, niejednokrotnie podkreślali niezwykłość historii Polski - mówi dyrektor.

  We wtorkowy wieczór, 6 listopada 2008 roku, na uroczystą kolację w czerwińskiej szkole zaproszono osoby, dzięki którym wymiana młodzieży przez 15 lat była organizowana. Prezentację multimedialną z wszystkich wizyt polsko-francuskich przygotowała wspominana wcześniej Monika Piętka. Jubileuszowy wieczór przebiegał w atmosferze wspomnień i anegdot związanych w wieloletnią współpracą.


      Młodzież z wymiany rozegrała w hali sportowej w Wyszogrodzie międzypaństwowe mecze piłki nożnej chłopców i siatkówki dziewcząt. Pierwszy mecz zakończył się przegraną Czerwińska 2:3, drugi wygraną 3:0. Nowością dla młodzieży francuskiej było ognisko z pieczeniem kiełbasek.


Zdjęcia na hali sportowej w Wyszogrodzie podczas ostatniej wizyty młodzieży z Pouille. Mez piłki nożnej.


      Przyjaźń pomiędzy Zespołem Szkół w Czerwińsku i Liceum w Pouille możliwa jest dzięki współpracy wielu osób i instytucji, którym dyrektor Dariusz Umięcki jest wdzięczny.

Fragmenty artykułu: Płońszczak - Anna Piórkowska.

Francja 2008

     W dniach 25 września - 5 października 2008 roku grupa młodzieży po raz kolejny odwiedziła Francję w ramach wymiany międzynarodowej
z Liceum Rolnictwa w Pouille.

Już lat 17...

      ... trwa wymiana młodzieży z Liceum Ogrodnictwa i Rolnictwa we francuskim mieście Pouille. W pierwszych dniach swojej wizyty goście tradycyjnie odwiedzili Wadowice, Oświęcim, Kraków i Warszawę. Chociaż Francuzzi gościli w Polsce od poniedziałku 2 listopada 2009r. to dopiero w czwartek odbyło się integracyjne spotkanie z naszą młodzieżą. W spotkaniu młodzieży, oprócz niej samej uczestniczyły osoby związane z organizacją wymiany (wicestarosta Andrzej Stolpa, była dyrektor Zespołu Szkół, za której kadencji wymiana się rozpoczeła, Maria Durda, przedstawiciele samorządu i instytucji wspierających wymianę).
      Za każdym razem pobyt w Polsce młodzieży z Pouille zaplanowany jest bardzo tradycyjnie, dlatego już w piątkowy poranek, po noclegu w hotelu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział Pświętne i śniadaniu w Czerwińsku goście wyjechali by zwiedzić Toruń, a zaraz po nim Gdańsk.

Wiosna 2011

     Grupa młodzieży polskiej pojechała z rewizytą do Francji wiosną 2011r.

Luwr

Iluminacja Wieży Eiffla

Montrmartre

Moulin Rouge

Oceanarium

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego