2018/2019 I semestr cz.2 - strona_zs_czerwinsk

Idź do spisu treści

Menu główne

2018/2019 I semestr cz.2

Z ŻYCIA SZKOŁY

"Finał Szlachetnej Paczki w ZS im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą"

Szlachetna Paczka to jeden z największych
i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania.Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dziesiątki tysięcy wolontariuszy. To oni odwiedzili włączone do projektu rodziny, wysłuchali ich historii, wraz z nimi określili ich najważniejsze potrzeby. Nasza szkoła również włączyła się w akcję pomocy potrzebującym.  Liderem akcji była Agnieszka Bąkowska
Krucz, a wolontariuszami Bogumiła Wolska- Grudna i Dorota Kłoszewska nauczycielki z naszego Zespołu Szkół, we współpracy z Anną Caban, Jolantą Jakubiak i Patrykiem Fidelskim (naszym absolwentem). Szlachetna Paczka z naszego rejonu objęła pomocą 12 potrzebujących rodzin. Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi był darczyńcą dla  jednej rodziny. Cała społeczność szkolna wzięła udział w zbieraniu artykułów spożywczych, przemysłowych, środków czystości, zabawek i kosmetyków. Nauczyciele i uczniowie  we własnym gronie zorganizowali składkę pieniężną, na powstanie paczki złożyły się też fundusze uzbierane podczas turnieju charytatywnego piłki siatkowej.
W sobotę 8 i niedzielę 9 grudnia w budynku szkoły pracował sztab Szlachetnej Paczki. W dostarczaniu paczek pomagali Wojciech Szafrański( nasz absolwent), Jacek Caban, Marek Krucz i Galyna Kuchar, oraz nasi uczniowie Michał Ciurzyński, Szymon Biernat. Dziewczęta- nasze uczennice, które na miejscu pomagały w pakowaniu paczek i przyjmowaniu darczyńców: Patrycja Zapadka, Klaudia Bartkowska, Gabriela Jankowska i pani Zuzanna Fidelska. Do obdarowanych zawieziono pralki lodówki, odzież, obuwie, środki czystości, żywność, a nawet węgiel. Podziękowaniom i radości z niesionej pomocy nie było końca. Łzy wzruszenia i zapewnienia o pamięci i wdzięczności płynęły od wszystkich obdarowanych.
Wolontariat z naszej  szkoły przygotował też  paczki poza oficjalną akcją, opiekun wolontariatu Anna Nowakowska i Pani Żaneta Sobczak nauczycielki ze szkoły zakupiły i przygotowały wraz z wolontariuszami paczki dla potrzebujących uczniów.  Znalazły się w nich artykuły spożywcze, odzież, kosmetyki, artykuły chemiczne. Szkoła bierze udział również w utworzeniu paczek dla dzieci polskich z Litwy i Łotwy. Przygotowujemy paczki, w których poza żywnością, artykułami biurowymi zabawkami, słodyczami znajdą się książki  symbole narodowe i opłatek. Młodzież napisze i przekaże kartki świąteczne z życzeniami dla polskich dzieci na wschodzie. Wszystkim darczyńcom i biorącym udział w niesieniu pomocy w ramach  Szlachetnej Paczki i innych działań wolontariatu w szkole składamy serdeczne podziękowania.
Galeria.

"Światło, które łączy"

„Światło, które łączy” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.
 W dniu 17 grudnia 2018 roku harcerze wraz z opiekunem p. Anną Będor ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą, przekazali całej społeczności szkolnej na ręce p. Dyrektor ZS im. Królowej Jadwigi wraz ze świątecznymi życzeniami Betlejemskie Światło Pokoju, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

"Ekologiczne Spotkanie Wigilijne"

W tym roku nad Tajemnicą Narodzin Boga społeczność Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi pochyliła się w dość niekonwencjonalny sposób. Program wyreżyserowany przez p. Annę Nowakowską, ks. Jacka Wilczyńskiego i Szkolne Koło Teatralne miał charakter ekologicznych jasełek, zwieńczonych prelekcją p. Aleksandra Niwelińskiego (zootechnika, dyrektora ogrodów zoologicznych w Krakowie, Płocku i Poznaniu) i dodatkowo uatrakcyjnionych pokazem żywych zwierząt, które zawitały do Czerwińska wprost z płockiego zoo. Wszystko po to, by przekazać prawdę o doskonałości bożego planu stworzenia i konieczności zgodnej koegzystencji człowieka z naturą, takiej koegzystencji, o której mówił św. Franciszek z Asyżu. Dlatego też nie zabrakło filmowej interpretacji Księgi Genesis, ekspresyjnej scenki w wykonaniu młodych aktorów, którzy wprowadzili chaos do stworzonego przez Boga raju i wreszcie postaci świętego patrona zwierząt, dzielącego się światłem bożej miłości płynącej ze żłóbka i w adoracji oddającego cześć rodzącemu się Dzieciątku Jezus.
Razem z nami zechcieli przeżyć te uroczyste przedświąteczne chwile ks. Łukasz Mastalerz - proboszcz parafii ZNMP w Czerwińsku, p. Piotr Ziemkiewicz
przedstawiciel Urzędu Gminy, p. Artur Połubiński dyrektor Vistula Banku, p. Elżbieta Malicka oraz p. Cezary Drozdowski wicedyrektorzy Szkoły Podstawowej w Czerwińsku, p. Rafał Batyński przedstawiciel Rady Rodziców i p. Alfred Tetkowski emerytowany nauczyciel naszej szkoły.
W świetlicy odbyła się druga część wigilijnego spotkania, która skupiła wszystkich wokół Słowa Bożego, białego opłatka i świątecznego stołu przygotowanego przez uczniów klasy III LO i IV TA.  Życzeniom złożonym  przez panią dyrektor Renatę Kozakiewicz wtórowały głosy gości, a ze wszystkich wybrzmiewał ton pragnienia, by nadchodzące święta były czasem pokoju, miłości i otwarcia serc na drugiego człowieka. Nie zabrakło również podziękowań i wielu ciepłych słów pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby dzisiejsze spotkanie miało niezwykły charakter, wyjątkową oprawę i było swoistym preludium do przeżywanych za kilka dni Świąt Bożego Narodzenia.
Galeria.

"Podziękowania",, Kto czyta - żyje wielokrotnie.
Kto zaś z książkami obcować nie chce
- na jeden żywot jest skazany''.
                                       Józef Czechowicz

"Orszak Trzech Króli"

 6 stycznia 2019 roku (niedziela), w uroczystość Trzech Króli, podobnie jak w wielu miastach i miejscowościach  w Polsce ,  w Czerwińsku nad Wisłą wyruszył Orszak Trzech Króli.  Do tego przedsięwzięcia nie doszłoby zapewne, gdyby nie współpraca mieszkańców parafii Zwiastowania NMP, proboszcza tejże parafii oraz salezjanów, pracowników Urzędu Gminy z wójtem na czele, Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi , Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły  oraz druhów z OSP w Czerwińsku oraz Raszewie Włościańskim. Za tegoroczny przewodni motyw  uznano słowa świętego Jana Pawła II , wypowiedziane 40 lat temu  w trakcie  pielgrzymki do Polski: „Odnowić oblicze ziemi”.
   Trasa orszaku  prowadziła następującymi  ulicami Czerwińska: Warszawską, Grunwaldzką, Klasztorną, Placem Batorego, Świętokrzyską, Piotra Dunina, Klasztorną z finałem w Bazylice, gdzie odbył  się „ Hołd Trzech Króli oddany Dzieciątku Jezus”  . Uczestnicy rozśpiewanego i kolorowego przemarszu mijali scenki rodzajowe  m.in.: dworu Heroda, gospody, anielskiej bramy, walki dobra ze złem . Scenki te przygotowane zostały przez dzieci  i młodzież z Zespołu  Szkół im. Królowej Jadwigi  oraz  Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły. W orszaku  nie mogło zabraknąć oczywiście trzech królów. W ich role wcielili się przedstawiciele lokalnych rolników, zasiadając w ciągnikach (Kacper w  czerwonym, Melchior w zielonym i Baltazar w  niebieskim).
  Ten przepiękny spektakl o charakterze ewangelizującym zakończył się wspólnym polonezem pod anielską bramą, który poprowadził wójt gminy Czerwińsk Marcin Gortat i dyrektor Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku Renata Kozakiewicz oraz  uroczystą mszą w Bazylice ZNMP.
Galeria.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego